GEOGRAPHICAL LISTING
ARGENTINA
Cap, Guillermo B.
Chaves, Eliseo J.
Del Toro, Marta S.
Doucet, Marcelo E.
Vassallo, Manuel
AUSTRALIA
Bedding, Dr. Robin A.
Bertozzi, Terry
Bird, Alan F.
Brown, Rob H.
Charwat, Suzanne M.
Cooper, Wendy R.
Curran, John
Davies, Dr Kerrie
Eastwood, Russell
Galper, Sergio D.
Galway, Nora
Harris, Adrian
Hinch, Jillian M.
Jones, F. G.
Jones, Michael G.K.
Kempster, Valerie N.
Milstein, Tal
Nicholas, Warwick L.
Scurrah, Maria I.
Stanton, Julie M.
Stirling, Graham R.
Taheri, Abdulhossein
Vanstone, Vivien A.
Wallace, Harry R.
AUSTRIA
Gerber, Karin
BELGIUM
Barthels, Nathalie
Coomans, August V.
De Ley, Paul
De Waele, Dirk
Decraemer, Wilfrida I.
Geraert, E. C.
Gheysen, Godelieve
Miduturi, John S.
BOLIVIA
Franco, Javier
BRAZIL
Campos, Vincente P.
Cares, Juvenil E.
Charchar, Joao M.
DeMoura, Romero M.
Ferraz, Silamar
Fonseca, Hamilton S.
Gomes Carneiro, R,
Inomoto, Mario
Lordello, Rubens R. A.
Lordello, Ana I. L.
Mendes, Maria L.
Monteiro, Ailton R.
Novaretti, Wilson R.
Oliveira, Rosangela
Santos, Jaime M.
Silva, Gilson Soares S.
Sperandio, Cesar A.
CAMEROON
Sakwe, Pierre N.
CANADA
Belair, Guy
Burr, A. H. Jay
Estey, R. H.
Finney-Crawley, Jean
Forge, Thomas A.
Gordon, Roger
Hu, Kaiji
Kimpinski, Joe
Miller, Sylvia A.
Mulvey, Roland H.
Potter, John W.
Stokes, Miss S.
Sudirman,
Vrain, Thierry C.
Webster, John M.
Welacky, T. W.
Yu, Dr. Qing
CHILE
France, Andres
CHINA
Guoliang, Zhou
Han, Jinshing
Lin, Mao-Song
Liu, Xing-Zhong
Ma, Chen-Zhu
Yang, Baojun
COSTA RICA
Araya, Mario
Esquivel, Alejandro
Quesada, Miguel
DENMARK
Jensen, Preben
ECUADOR
Trivino, Carmen G.
EGYPT
Aboul-Eid, Hamdi
Amin, Amin W.
Eissa, M.F. M.
Elashry, AbdEl-Nasser
Hendy, Hassan
Ibrahim, I. K.
Kheir, Abbas M.
Koura, Faika
Mousa, El-Sawadfy M.
Moussa, Fikry F.
Osman, Ahmed A.
Osman, Hamida A.
Oteifa, Bakir A.
Sweelam, Mohamed E.
Taha, Abd-El-Samie Yousif, G. M.
FRANCE
Baujard, P.
Castagnone-Sereno, P. Esmenjaud, Daniel
Luc, Michel C.
Reversat, Georges
Rivoal, Roger
Sarah, M.
Vitiello, P.
GERMANY
Assheuer, Thomas
Grundler, Florian M.
Heinicke, Dieter
Hoffmann-Hergarten,S.
Lung, Gerhard
Muller, Joachim
Overhoff, Andreas O.
Ruess, Liliane
Schuster, Ralf-Peter
Sell, Peter
Sikora, Richard A.
Sommer, Ralf
Sturhan, Dieter
Traunspurger, Walter
Weischer, Bernhard A.
Wyss, Urs R.
Zunke, Ulrich
GREECE
Tzortzakakis, Emmanuel
Vouyoukalou, Effie
HONDURAS
Viaene, Nicole
HUNGARY
Fodor, Andras
Nagy, Peter
INDIA
Ahmad, Irfan
Chawla, Gautam
Dasgupta, D. R.
Mehta, Usha K.
Sharma, Shashi B.
INDONESIA
Suyadi, B.
IRELAND
Griffin, Christine T.
Kakouli-Duarte, Thomae
Moore, John F.
ISRAEL
Keren-Zer, Mordechai
Orion, Daniel
Spiegel, Yitzhak
Steinberger, Yosef
ITALY
Ciancio, Aurelio
Gennaro, Mancini
Greco, Nicola
Lamberti, Franco
Molinari, Sergio
Roca, Francesco R.
Zacheo, Giuseppe
JAMAICA
Coates-Beckford, Phyllis
Hutton, Dave G.
JAPAN
Adachi, Hirosh
Aiba, Satoshi
Araki, Masaaki
Futai, Kazuyoshi
Gaspard, J. T.
Hirano, Kazuya
Hirata, Kenji
Hishino, Shigeru
Ichinohe, Minoru
Ishibashi, Nobuyoshi
Itou, Kenji
Kashio, Tomotoshi
Kazutoski, Nakasono
Kondo, Eizo
Mamiya, Yasuharu
Masayuki, Kimura
Minagawa, Noboru
Miwa, Johji
Mizukubo, Takayuki
Momota, Yoji
Nakasono, Kazutoshi
Nakazawa, Kuzunori
Narabe, Takashi
Nishizawa, Tsutomu
Ohba, Katsuaki
Okada, Hiroaki
Oshima, Yasuomi
Sano, Zenichi
Shimizu, Kei
Shirayama, Yoshihisa
Shishida, Yukio
Togashi, Katsumi
Toida, Yukio
Yaegashi, Takashi
Yamada, Eiichi
Yoshimura, Katuki
JORDAN
Abu-Gharbieh, W. I.
KENYA
Waudo, Stanley W.
KOREA
Hobae, Kim
Cho, Myoung-Rae
Choi, Young Eoun
Choo, Ho Y.
Han, Sang-Chan
Kim, Dong-Geun
Kim, Ji In
Lee, Young-Bae
Moon, Yil-Seong
Song, Cheol
MARTINIQUE
Queneherve, Patrick
MEXICO
Ceron, Filiberto
Cid del Prado, Vera I.
MOROCCO
Rammah, Abdallah
NETHERLANDS
Bouwman, L. A.
Goverse, Aska
Karssen, Gerrit
Maas, P. W.
Schrijver, A. J.
Seinhorst, J. W.
Smant, Geert
Van de Haar, Ir. J.
Van Den Oever, Rinie
van der Goes, Petra
NEW ZEALAND
Marshall, John W.
Mercer, Chris C.
Wouts, Wilhelmus M.
Yeates, G. W.
NIGERIA
Muhammad, Zanna
Nwadinobi, Ezinne I.
Unny, L. K.
NORWAY
Salinas, Sloveig
PAKISTAN
Chohan, Dr. Riaz A.
Fpedros, Mohhamod Ghaffar, Abdul
PANAMA
Cordero, Diogenes A.
PHILIPPINES
Gapasin, Ruben M.
Prot, Jean-Claude
POLAND
Komobis, Stefan
Wasilewska, Lucyna
PORTUGAL
de O. Abrantes, Isabel Mota, Manuel M.
Reis, Luis G.
Santos, Maria Susana
RUSSIA
Ryss, Alexander
SAUDI ARABIA
Al-Hazmi, Ahmad S.
Eyyed, Saud
Ibrahim, Ahmed A.
SCOTLAND
Boag, Brian
SOUTH AFRICA
Botha-Greeff, Martie .
Jones, R. K.
Le Roux, Hennie F.
Loots, Gidion C.
McDonald, Alexander Spaull, Vaughan W.
Venter, Cheryl
SPAIN
Castillo, P.
Esparrago-Rodilla, G. Gracia del Pino, F.
Hernandez, Miriam
Martin, Amelia O.
Pinochet, Jorge
Robles, Javier L.
Santiago, R. P.
Verdejo-Lucas, S.
SWEDEN
Bostrom, Sven
Eriksson, K. B.
Jansson, Hans-Borje
Sohlenius, Bjorn R.
SWITZERLAND
Hogger, Chris H.
Oostendorp, Michael
TAIWAN
Lin, Hao-Jan
Lin, Yih-Yaw
Yen, Jyh-Herng
THAILAND
Chinnasri, Buncha
Sontirat, Suebsak
TURKEY
Elekcioglu, I. H.
UGANDA
Speijer, Paul R.
UNITED KINGDOM
Blaxter, Mark L.
Brown, Derek J.
Clough, Martin S.
Cook, Roger
Davies, Keith G.
Evans, Kenneth
Evans, Adrian A. F.
Gowen, Simon R.
Hominick, William M.
Kerry, Brian R.
Patel, Mavji N.
Perry, Roland N.
Riga, Katerina
Siddiqi, Mohammed R.
Small, Richard W.
Sydenham, G. M.
Taylor, Charles E.
Twomey, Ursula
Von Mende, Nicola
UNITED STATES OF AMERICA
Alabama
Gazaway, William S.
Hallmann, Johannes
King, Peggy S.
Martinez-Ochoa, N. Weaver, Charles F.
Arkansas
Gallo, Karen M.
Hartman, Kerrick M.
Kirkpatrick, Terrence L.
Riggs, Robert D.
Robbins, Robert T.
Timper, Patricia
Tinius, Chris
Wang, Shou-hua
Arizona
Gouge, Dawn H.
McClure, Michael A.
Nigh, Jr., Edward L.
Schmitt, Mark E.
Smith, Kirk A.
California
Alzubaidy, Mohammed
Anderson, Douglas C.
Baldwin, James G.
Becker, J. O.
Butterfield, Alan M.
Carroll, William J.
Carta, Lynn K.
Caswell-Chen,Edward Chitambar, John
Currie, Charles E.
Ferris, Howard
Garabedian, Sahag
Giraud, Deborah D.
Grau, Philip
Hackney, Robert W.
Hackney, Jacqueline Harrison, M. B.
Hart, Winfield H.
Hieb, Bill
Hopkins, Rick
Huan, Jin
Hyman, Bradley C.
Jaffee, Bruce
Jamison, Cynthia Y.
Jorgenson, E. C.
Kaloshian, Isgouhi
Kaplan, Miriam
Kaya, Harry K.
Kodira, Umesh
Lambert, Kris
Landels, Sarah P.
Lawn, Dennis A.
Lear, Bert
Lembright, Harold W.
Lownsbery, Joyce W.
Lownsbery, B. F.
McKenry, Michael
Mueller, James P.
Mullens, Bradley A.
Mundo-Ocampo, M. Nadler, Steven A.
Neipp, Paul
Noffsinger, E. M.
Nolan, Patricia
Ogallo, Juma L.
Osteen, Gary W.
Petrillo, Michael D.
Platzer, Edward G.
Ploeg, Antoon
Raski, Dewey J.
Roberts, Philip A.
Schiller, Charles T.
Sen, Arun K.
Sorrels, Patty
Souza, Ricardo M.
Stapleton, James J.
Sternberg, Paul W.
Stock, S. P.
Tedford, Eric C.
Thomason, Ivan J.
Venette, Robert C.
Veremis, John C.
Voelker, Therese
Weiner, Adam C.
Westerdahl, Becky B.
Westphal, Andreas
Williamson, Valerie M.
Young, Wendell R.
Yu, Ming H.
Zubair, Muhammed
Colorado
Altman, Jack
Freckman, Diana W.
Larsen, Harold J.
Laughlin, Charles W.
Niles, Robert K.
Tomasel, Cecilia de
Treonis, Amy M.
Veldsquez-Valle, R. Wood, III, William B.
Connecticut
LaMondia, James A.
Myers, Ronald F.
Nelson, F. K.
District of Columbia
Andersen, Janet L.
Barnes, John M.
Gianessi, Leonard
Hope, William D.
Michell, Richard E.
Delaware
Gunther, Donald G.
Mulrooney, Robert P.
Florida
Arens-Torres, Maria
Arevalo-Guerra,Marco Beadle, Danise T.
Birchfield, Wray
Bistline, Fred
Chen, Zhongxiao
Crow, William T.
Diaz, Roberto E.
Dickson, Don W.
Duncan, Larry W.
Dunn, Robert A.
Eger, Joseph E.
Feldmesser, Julius
Florini, Diane A.
Freitas, Leandro G.
Giblin-Davis, Robin M.
Goseco, Celso G.
Hall, David G.
Hammack, Nancy E.
Hewlett, Thomas E.
Inserra, Renato N.
Kaplan, David T.
Kinloch, Robert A.
Klink, Johannes W.
Lehman, Paul S.
McSorley, Robert
Nguyen, Khuong B.
Noling, J. W.
O'Bannon, John H.
Payan, Luis A.
Perez, Enrique
Perry, Vernon G.
Porazinska, Dorota L.
Rich, Jimmy R.
Riegel, Claudia
Ritzinger, Cecilia
Roberts, Larry S.
Schroeder, William J.
Smart, Jr., Grover C.
Tarjan, Armen C.
Weibelzahl-Fulton,E. Weingartner, David P.
Georgia
Baird, Sonya M.
Bertrand, Paul F.
Carithers, Pat A.
Coleman, David C.
Crawford, Johnny L.
Davis, Richard F.
Dwinell, L. David
Hussey, Richard S.
Johnson, Alva W.
Marti, Orville G.
Motsinger, Ralph E.
Noe, James P.
Nyczepir, Andrew P.
Stiles, Carol M.
Walker, Jerry T.
Hawaii
Lebeck, Lynn M.
Schenck, Susan
Schmitt, Donald P.
Schneider, Randi C.
Serracin, Mario
Sipes, Brent S.
Wang, Koon-Hui
Iowa
Baum, Thomas J.
Behm, James
Crow, Robert V.
Hardy, Keith
Marett, Chris
Reynolds, Dean
Ruff, Richard L.
Soper, John F.
Thompson, Jacqueline
Tylka, Gregory L.
Idaho
Al-Rehiayaui, Suloiman
Hafez, Saad L.
Illinois
Becker, William N.
Dvorak, Timothy J.
Kirby, H. W.
Levine, N. D.
Noel, Gregory R.
Rehberger, Linda
Indiana
Faghihi, Jamal
Ferris, Virginia
Ferris, John M.
Henn, Alan
Liu, Chang-Nong
Melichar, Michael W.
Qiu, Jinya
Rickard, David A.
Riffle, Jerry W.
Shapiro, David I.
Kansas
Todd, Timothy C.
Kentucky
Hershman, Donald E.
Louisiana
Bond, Jason P.
Carter, Carol H.
McGawley, Edward C.
McLean, Kathy S.
Overstreet, Charles
Russin, John S.
Stetina, Salliana R.
Massachusetts
Johnson, Carl D.
Liu, Leo
Sinha, L. S.
Wick, Robert L.
Zuckerman, Bert M.
Maryland
Chitwood, David J.
Douvres, F. W.
Endo, Burton Y.
Fleming, Michael W.
Georgis, Ramon
Golden, A. M.
Grewal, Parwinder
Handoo, Zafar
Harman, Amy L.
Meyer, Susan L.
Nickle, William R.
Rebois, R. V.
Sardanelli, Sandra
Scott, Alan L.
Wergin, William P.
Michigan
Berney, Michael F.
Bird, George W.
Melakeberhan, H. Novitski, Charles E.
Minnesota
Chen, Senyu
MacDonald, David H.
Moberg, Mary E.
Samac, Deborah A.
Sargent, Scott
Schrage, Willem W.
Tjepkema, James P.
Missouri
Anand, Sam C.
Basabe, Pedro J.
Bolla, Robert I.
Donald, Patricia
Huang, Yinrong
Kennedy, Martha J.
Linit, Marc J.
Niblack, Terry L.
Noegel, Kenneth A.
Riddle, Donald L.
Wrather, James A.
MISSISSIPPI
Callahan, Franklin E.
Gothama, Agra A.
Lackey, Brent A.
Lawrence, Gary W.
Portillo, Hector E.
Windham, Gary L.
NEBRASKA
Adams, Byron J.
Baltensperger, D. D.
Dappen, Glen E.
Gardner, Scott L.
Harris, Timothy S.
Kerr, E. D.
Peterson, Robert
Powers, Thomas O.
Sui, Dezhi
Szalanski, Allen
NEW HAMPSHIRE
Bates, Jeffrey W.
NEW JERSEY
Adamo, Joseph A.
Brown, Ian M.
Chen, Tseh An
Gaugler, Randy
Peake, Clinton
Wadsworth, William
Willut, James M.
Wilson, Michael J.
NEW MEXICO
Thomas, Stephen H.
NEW YORK
Abawi, George S.
Brodie, Bill B.
Chen, Jianjun
Doganlar, Sami
Mai, W. F.
Merwin, Ian A.
Morrone, Vicki
Radice, Anthony D.
Wang, Kuo-Chiang
North Carolina
Ayers, Alan R.
Barbercheck, Mary E.
Barker, Kenneth R.
Bird, David M.
Campbell, Lee C.
Davis, Eric L.
Dong, KE
Herman, Nancy D.
Huettel, Robin L.
Imbriani, Jack L.
Koenning, Stephen R.
Komm, Dean A.
Kukorowski, Kenneth A.
Marin, Douglas H.
Melton, III, Thomas A.
Morton, Vince H.
O'Leary, Patricia F.
Opperman, Charles H.
Sasser, J. N.
Sharek, Nabil A.
Spencer, Suzanne
Vea, Elymar V.
North Dakota
Francl, Leonard J.
Ohio
Kamiri, Lewis K.
Klein, Michael G.
Parmelee, Robert W.
Suggars, Amy
Oklahoma
Hocker, James R. Schubert, Karel R.
Sturgeon, Jr., Roy V.
Ingham, Russell E.
Jensen, Harold J.
Liu, Jie
Merrifield, Kathryn J.
Pinkerton, John N.
Schuster, Max L.
Pennsylvania
Chow, Franklin H.
Garey, James
Halbrendt, John
Muse, Barbara D.
Orbin, David P.
Richwine, Nancy S.
Selvan, Sen C.
Tefft, Paul M.
Puerto Rico
Roman, Jesse
Vargas, Roberto
Rhode Island
Alm, Steven R.
Amador, Jose A.
Gould, Mark D.
Sarvin, Mary C.
South Carolina
Alexander, Paul M.
Dickerson, Ottie J.
Fassuliotis, George
Fortnum, Bruce
Georgi, Laura
Harshman, David C.
Lewis, Stephen A.
Mueller, John D.
Supramana
Thies, Judy A.
Westcott, III, S. W.
Zhang, Ling
South Dakota
Jackson, Jan J.
Smolik, James D.
Tennessee
Bernard, Ernest C.
Chambers, Albert Y.
Harrison, R. E.
Hartmann, Frederick E.
Jones, Christopher S.
Mueller, Ervin H.
Ownley, Bonnie H.
Young, Lawrence D.
Texas
Abdel-Rahman, F. H.
Burow, Mark D.
Cabanillas, Humberto Choi, Kuicheon
Fox, George E.
Huddleston, Mike
Robinson, Arin F.
Starr, James L.
Veech, Joseph A.
Wheeler, Terry A.
Utah
Alston, Diane G.
Griffin, Gerald D.
McBeth, C. W.
Virginia
Eisenback, Jonathan D.
Heitz, Jonathan Mearns
Huckaba, Randy M.
Osborne, W. W.
Powers, Laura E.
Rideout, Steven L.
Spyhalski, Edward J.
Wilkinson, Carol A.
Washington
Apt, Walter J.
Haglund, W. A.
Kubik, Rennie L.
McElroy, Fred D.
Mojtahedi, Hassan
Santo, Gerald S.
Schading, Richard L.
Schneider, Sally M.
Wang, Jie
Williams, Robert E.
Wilson, John H.
Wisconsin
MacGuidwin, A. E.
West Virginia
Kotcon, James
Wyoming
Gray, Fred A.